July 11, 2025
Kiricsi Péter

Pára a falon, penész a sarokban? Mutatjuk, mit rontanak el sokan a szellőztetésnél

Egy frissen felújított lakásban kevesen számítanak rá, hogy már pár hónap után megjelenik a pára, dohos szag, vagy – ami még rosszabb – a penész. Pedig a probléma nem mindig a rossz falfesték vagy a „túl jól záró ablak” miatt van. A szellőzés hiánya, vagy hibás kivitelezése a valódi ok. Mire figyelünk felújítás során, hogy ne alakuljon ki probléma később?

1. Páraelszívók helyes kivezetése
Sok lakásban a páraelszívó csak „keringeti” a levegőt, de valójában nem vezeti ki a nedvességet. Mi mindig gondoskodunk a külső légudvarba való koronafúrt, szabványos kivezetésről, ahol ez technikailag lehetséges.

2. Fürdőszoba és WC aktív szellőzése
A nedves helyiségekben nem elég a kis ablak. Oda gépi elszívás kell – időzítve vagy mozgásérzékelővel. A felújítás során kiépítjük a csövezést, elektromos előkészítést és elhelyezzük a szellőzőrácsokat is.

3. Lélegző falszerkezetek, elkerült hőhidak
A túl jól záró nyílászárók mellett könnyen alakulnak ki hőhidak, ha nincs megfelelő szigetelés vagy légmozgás. A páradús levegő ilyenkor lecsapódik – és jön a penész.

4. Szellőzőrács – kicsi, de fontos
Gyakran elfelejtett elem, pedig egy-egy jól elhelyezett rács vagy faláttörés csodákat tesz. Mi figyelünk arra, hogy ne maradjanak „pangó” sarkok vagy zárt szekrények mögötti hideg falak.

💬 Egy otthon attól lesz élhető, ha nemcsak szép, hanem egészséges is.
A jó szellőzés nem extra – hanem alap, ha hosszú távon szeretné élvezni az új otthonát.

📞 Kérje felújítási konzultációnkat, ha biztosra szeretne menni!